سفارش تبلیغ
صبا

قرآن کریم :
عاشِروهُنَّ بِالْمَعْروفِ فَاِنْ کَرِهْتُموهُنَّ فَعَسى اَنْ تَـکْرَهوا شَیْئا وَ یَجْعَلَ اللّه‏ُ فیهِ خَیْرا کَثیرا؛ سوره نساء، آیه 19

با زنان به شایستگى رفتار کنید،

و اگر آنها به جهتى ناخوشایندتان بودند

اظهار نکنید چه بسا چیزها که ناپسند شماست،

حال آن‏که خداوند در آن،

خیر فراوانى براى شما قرار داده است.

    1- پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله :
هر کس دوست دارد خداوند را پاک و پاکیزه دیدار کند،

باید ازدواج نماید.

وسائل الشیعه، ج 20، ص 18، ح 24912

2- پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله :

بهترین ازدواج آسان‏ترین آن است.

نهج الفصاحه ، ح 1507

3- پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله :

هر کس دختر گرامیش را به ازدواج مردى گنه‏ کار درآورد،

در حقیقت نسل خود راضایع کرده است.

مکارم الاخلاق، ص 204

4- پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله :
از سبزه در زباله‏ دانى دورى کنید! گفتند:

اى رسول خدا سبزه در زباله ‏دانى چیست؟

فرمودند: زن زیبا در خانواده بد.

کافى، ج 5، ص 332، ح 4

5- امام على علیه‏ السلام :
مهریّه ‏هاى زنان را سنگین نگیرید،

که باعث کدورت و دشمنى مى‏ شود.

مکارم الاخلاق، ص 237

6امام سجاد علیه‏ السلام :
حق زن آن است که بدانى خداوند او را مایه آرامش و آسایش و همدم و پرستار توقرار داده است، هم چنین بر هر یک از شما واجب است که خداوند را بخاطر وجوددیگرى ستایش کند و بداند که او نعمتى است که خداوند ارزانى داشته و واجب است که با نعمتِ خداوندى رفتار نیک داشته باشد و او را گرامى بدارد و با او سازگارى کند و هرچند حق تو بر زنت بیشتر است و فرمان‏پذیرى از تو، در هر چه دوست مى‏ دارى یانمى‏ پسندى، تا آن‏جا که گناه نباشد، بر او لازم‏تر است، در هر حال او این حق را دارد که ازتو مهربانى ببیند و از همدمى تو برخوردار شود، و حق دارد که در برآوردن کامى که به ناچار باید برآورده شود، آرامش و آسایشش تأمین شود و این حقى بس بزرگ است وهیچ نیرو و توانى جز به خداوند نیست.

تحف العقول ، ص 261

7امام صادق علیه‏ السلام :

سه نفرند که هیچ عملى از آنها پذیرفته نمى ‏شود... و زنى، که شوهرش نسبت به اوخشمگین باشد.

کافى ، ج 5، ص 507، ح 3

8امام سجّاد علیه‏ السلام :
حقّ فرزند تو آن است که بدانى او از توست و در این جهان در نیک و بدِ خویش وابسته به توست و با تو نسبت به پرورش دادن خوب و راهنمایى کردن او به راهپروردگارش و یارى رساندن به او در اطاعت خداوند هم درباره خودت و هم حق اومسؤول هستى و براساس این مسئولیت پاداش مى‏ گیرى و کیفر مى‏ بینى، پس در کار فرزندهمچون کسى عمل کن که کارش را در این دنیا به حسن اثر خویش آراسته مى‏ کند و توبه سبب حسن رابطه میان خود و او سرپرستىِ خوبى که از او کرده ‏اى و نتیجه الهى که ازاو گرفته‏ اى، نزد پروردگار خویش معذور باشى و هیچ نیرو و توانى جز به خداوند نیست.

تحف العقول، ص 263

9امام سجاد علیه‏ السلام :
حق مادرت این است که بدانى او تو را چنان در رحم خویش نگهداشته و پرورش داده که کس دیگرى را بدان گونه برنگیرد، و از میوه دل خود تو را چنان تغذیه نموده که هیچ کس دیگرى را آن‏ گونه غذا ندهد و به راستى تو را با گوش و چشم و دست و پا وپوست و تمام اعضا و جوارحش با خوش‏رویى و دلشادى نگهدارى کرده و هر ناگوارى و درد و سختى و نگرانى دوران باردارى ر تحمّل کرده، چنان که دستِ تجاوز آفات وبلای را از تو دور ساخته و تو را بر زمین نهاده و خشنود بوده است که تو سیر باشى و اوخودش گرسنه مانَد، و تو لباس بر تن داشته باشى و او برهنه باشد و تو را سیراب سازد وخودش تشنه مانَد و تو را در سایه قرار دهد و خودش زیر آفتاب بسربرد، و با بیچارگى خود تو را نعمت دهد، و با بى‏ خوابى خود به تو لذّت خواب را چشاند، و شکمش ظرف وجودِ تو بوده و دامنش پرورشگاه تو و پستان چشمه نوش تو و جانش نگهدارت بوده است. سرد و گرم دنیا را براى تو و به خاطر تو چشیده است، پس براى قدرشناسى از اینهمه ایثار و از خودگذشتگى او را سپاس گزار باش و جز با یارى و توفیق خداوندنخواهى توانست این همه را قدردانى کنى.

تحف العقول ، ص 263

10پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله :
مرد، سرپرست خانواده است و درباره آنان از او سئوال مى ‏شود و زن، سرپرست خانه شوهرش و فرزندان اوست و درباره آنان از وى سئوال مى ‏شود.

صحیح بخارى، ج 3، ص 125

11امام باقر علیه‏ السلام :
گرامى ‏ترین شما نزد خداوند، کسى است که بیشتر به همسر خود احترام بگذارد.

وسائل الشیعه ، ج 15، ص 58 ، ح 6

12امام باقر علیه‏ السلام :

هیچ شفاعت کننده ‏اى براى زن نزد پروردگارش نجات بخش‏تر از رضایت شوهرشنیست.

خصال، ص 588

13پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله :

یکدیگر را به رفتار نیک با زنان سفارش کنید.

بحارالأنوار ، ج 33، ص 628 ، ح 744

14پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله :
هر زنى، از دنیا برود و شوهرش از او راضى باشد، به بهشت مى ‏رود.

نهج الفصاحه، ح 1022

15پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله :
خداوند، مؤمن و خانواده و فرزندانش را دوست دارد. محبوب‏ترین چیز نزد خداوندآن است که مرد را با زن و فرزندانش بر سفره ‏اى ببیند که از آن غذا مى‏ خورند. پس در آن هنگام که بر سفره گرد آیند، به آنها نگاهى مهربانانه مى‏ کند و آنها را پیش از آن‏که از جاى خود متفرق شوند، مى‏آمرزد.

تنبیه الغافلین ، ص 343، ح 498

16پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله :
همان حقوقى که لازم است مرد در رابطه با همسر خود رعایت کند، بر زن نیز لازم است این‏که شوهر، خود را براى همسر خویش آراسته کند؛ همان‏گونه که زن، خود را درغیر گناه براى همسر خویش آراسته مى‏ کند.

الفردوس ، ج 5، ص 521 ، ح 8953

17امام صادق علیه‏ السلام :
شوهر در رابطه با همسرش از سه چیز بى‏ نیاز نیست: سازگارى که با آن، سازگارى ومحبت و عشق زن را به خود جلب کند و خوش اخلاقى با او و دلبرى از او با آراستن خودبراى وى و فراهم آوردن امکانات رفاهى او. تحف العقول ، ص 323

18امام على علیه‏ السلام:
به خدا سوگند که هرگز بر فاطمه علیه االسلام غضب نکردم و او را به کارى مجبور نساختم، تاآن‏که خداوند عزّوجلّ او را به نزد خویش بُرد و او نیز مرا خشمگین نساخت و هرگز برخلاف خواست من عمل نکرد و من هرگاه به او نگاه مى‏ کردم، غصّه‏ ها و اندوه‏ هایم برطرف مى ‏شد.

کشف الغمّة ، ج 1، ص 363

19پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله :
به هر کس پنج چیز داده شد، بهانه‏ اى در ترک کار آخرت ندارد: زنى شایسته که او رادر امور دنیا و آخرتش یارى کند، فرزندانى خوب، امکاناتى در شهر خود و اخلاقى خوب که با آن، با مردم مدارا کند و دوستى خاندان من. الدعوات ، ص 40، ح 97

20امام على علیه‏ السلام :
براى کسب مجد و عظمت از وطن خود دور شو و سفر کن، که در مسافرت پنج فایده است: برطرف شدن اندوه، به‏ دست آوردن روزى، و دانش و آداب زندگى،و هم‏نشینى با بزرگان.

مستدرک الوسائل، ج 8 ، ص 115،ح 9199

21امام سجاد علیه‏ السلام :
گفتار نیک، ثروت را زیاد و روزى را فراوان مى‏ کند، مرگ را به تأخیر مى ‏اندازد، انسان را در خانواده محبوب مى‏ کند و به بهشت وارد مى‏ نماید.

خصال، ص 317، ح 100

22امام على علیه‏ السلام :
انصاف، اختلافات را از بین مى‏ برد و باعث الفت و همبستگى مى‏ شود.

غررالحکم، ح 1702

23امام صادق علیه‏ السلام :
خداوند تبارک و تعالى با غیرت است و هر با غیرتى را دوست دارد و از غیرتمندى اوست که زشتى‏ ها را از پیدا و ناپیدا، حرام فرموده است.

کافى، ج 5 ، ص 535، ح 1

24امام على علیه‏ السلام :
از غیرت نابه‏جا بپرهیز؛ چرا که این کار، زنان درستکار را به لغزش مى ‏کشانَد؛ اما برکارزنان، نظارت داشته باش و هرگاه گناهى از آنان دیدى، چه بزرگ و چه کوچک، ازطریق نشان دادن ناخشنودى خویش، با آن برخورد کن و از مجازات کردن بپرهیز، چراکه گناه، بزرگ و تذکّر، کم اثر مى‏ گردد. تحف العقول، ص 87

25امام صادق علیه‏ السلام :
به پدر و مادر خود نیکى کنید، تا فرزندانتان به شما نیکى کنند و نسبت به زنان مردم پاکدامن باشید، تا زنانتان پاکدامن باشند.

کافى ، ج 5، ص 554 ، ح 5

26امام هادى علیه‏ السلام :
بگو مگو، دوستى طولانى را از بین مى‏ بَرد و رابطه محکم را به جدایى مى‏ کشاند وکمترین اثر بگو مگو این است که هر کدام از دو طرف، مى ‏خواهد بر دیگرى پیروز شود وهمین در پى پیروزى بودن، مهم‏ترین عامل قطع رابطه است.

نزهة الناظر، ص 139، ح 11

27امام على علیه‏ السلام :
سه چیز است که هر کس داشته باشد، زندگى بر او شیرین نیست: کینه، حسد و بد اخلاقى.

غررالحکم ، ح 4663

28پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله :
هیچ زنى پیش از آن‏که خود را در اختیار شوهرش قرار دهد، یعنى لباسش را درآوردو با او به بستر برود و خود را به او بچسباند، حق ندارد بخوابد، وقتى چنین کرد در واقع خود را در اختیار شوهرش قرار داده است.

مکارم الاخلاق، ص 238

29پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله :
بدانید که بهترین انسان‏ها کسانى هستند که دیر به خشم آیند و زود راضى شوند وبدترین انسان‏ها کسانى هستند که زود به خشم آیند و دیر راضى شوند.

نهج الفصاحه ، ح 469

30پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله :
هرگاه خداوند براى خانواده ‏اى خیر بخواهد، آنان را در دین دانا مى‏ کند، کوچک‏ترها بزرگ‏ترهایشان را احترام مى‏ نمایند، مدارا در زندگى و میانه‏ روى در خرج کردن راروزیشان مى‏ نماید و به عیوبشان آگاهشان مى ‏سازد، تا آنها را برطرف کنند و اگر براىآنان جز این بخواهد، به‏ خودشان واگذارشان مى‏نماید.

نهج الفصاحه، ح 147

31پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله:
هر زنى، که شوهرش را آزار دهد، اگر تمام عمرش را روزه بگیرد و شب‏ها عبادت کندو بنده‏ ها آزاد نماید و مال‏ها در راه خدا انفاق کند، خداوند هیچ نماز و کار نیکى را از اونمى ‏پذیرد، تا آن‏گاه که به شوهرش کمک کند و او را از خود راضى نماید وگرنه آن زناولین کسى است که به جهنم مى ‏رود. سپس فرمودند: مرد، هم اگر همسر خود را اذیت کند یا به او ظلم نماید، چنین گناه و عذابى خواهد داشت.

ثواب الاعمال ، ص 335، ح 1

32پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله :
بهترین زنانتان، زن زایا، بسیار مهربان و پاکدامن است که نزد خویشاوندان خود عزیزباشد و در برابر شوهرش فروتن و مطیع، خود را براى شوهرش بیاراید و از غیر اوبپوشاند، سخن شوهرش را بشنود و فرمان او را اطاعت نماید و چون شوهرش با او خلوت کند، خود را در اختیار او قرار دهد.

کافى، ج 5 ، ص 324، ح 1

33امام على علیه‏ السلام :
اگر درهاى آسمان‏ها و زمین بر روى انسانى بسته باشند و او تقواى الهى پیشه کند،خداوند، راه گشایشى در آنها براى او فراهم مى‏ کند و از جایى که گمان ندارد، روزى ‏اش مى‏دهد.

غررالحکم، ح 7599

34پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله :
از خوشبختى مرد مسلمان، داشتن همسرى شایسته، خانه ‏اى بزرگ، وسیله‏ اى راحت براى سوارى و فرزند خوب است.

بحارالأنوار، ج 76، ص 155، ح 35

35پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله :
نگاه محبّت‏ آمیز فرزند به پدر و مادرش، عبادت است.

تحف العقول ، ص 46

36امام صادق علیه‏ السلام :
ابى ولاّد مى ‏گوید: معناى آیه «به پدر و مادرتان نیکى کنید» را از امام صادق علیه‏ السلام پرسیدم، فرمودند: نیکى به پدر و مادر این است که رفتارت را با آنها نیکوکنى و مجبورشان نکنى تا چیزى که نیاز دارند از تو بخواهند (یعنى قبل ازدرخواست آنان، نیازشان را برطرف کنى).

بحارالأنوار، ج 74، ص 79، ح 78

37امام صادق علیه‏ السلام :
بهترین مردان امّت من کسانى هستند که نسبت به خانواده خود خشن نباشند،اهانت نکنند، دلسوزشان باشند و به آنان ظلم ننمایند.

مکارم الاخلاق ، ص 216

38پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله :
دعاى پدر براى فرزندش، همانند دعاى پیامبر براى امّتش است.دعاى مادر از موانع اجابت دعا، مى ‏گذرد.

مشکاة الانوار، ص 282؛ ربیع الابرار ، ج 2،ص 225

39پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله :
(
در آینده) زنانى پیدا مى ‏شوند که در عین پوشیدگى برهنه ‏اند (لباس‏هاى بدن نما وجوراب‏هاى نازک مى‏ پوشند) هوسباز و دلفریب مى ‏باشند، موهاى خود را طورى آرایش مى‏ کنند که مانند کوهان شتر جلوه مى‏ کند. اینان داخل بهشت نمى‏ شوند و حتى بوى آن را استشمام نمى ‏کنند، با این‏که بوى بهشت از راه بسیار دور استشمام مى ‏شود.

صحیح مسلم، ج 3، ص 1680، ح 2128

40پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله :
انسان با ایمان به میل و رغبت خانواده ‏اش غذا مى‏ خورد، ولى منافق میل و رغبت خود را به خانواده‏ اش تحمیل مى ‏کند.
 
کافى ، ج 4، ص 12، ح 6
به نقل از:


www.hadith.ne

تاریخ : دوشنبه 93/12/4 | 6:50 صبح | نویسنده : محمد یونسی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.